بازیافت زباله الکترونیکی
بازیافت زباله الکترونیکی

6 راه مناسب برای مقابله با زباله های الکترونیکی

به گزارش دراگون موبایل و به نقل از آی‌دراپ‌نیوز زباله های الکترونیکی یا E-Waste به وسایل الکترونیکی ما هنگام دور انداختن آنها اشاره میکند. و ما ناآگاهانه مقدار زیادی زباله الکترونیکی تولید میکنیم . آمار تولید زباله های الکترونیکی تا 50 میلیون تن در سال در سراسر جهان و در حال رشد است. مشکلات بزرگی نیز در این زمینه وجود دارد: بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی دارای مواد سمی هستند که بدون خطر مسمومیت خاک و آب‌های زیرزمینی به محل‌های دفن زباله مخصوص ارسال نمیشوند. آنهایی که “بازیافت” می شوند اغلب به خارج از کشور فرستاده می شوند تا سوزانده یا ذوب شوند و به ضایعات تبدیل شوند و همه آن سموم را در محیط زیست آزاد کنند و مشکلات بیشتری را در سراسر جهان ایجاد کنند.

بنابراین، یک شهروند مسئولیت پذیر چه کاری باید انجام دهد؟ سطل زباله معمولی شما برای وسایل الکترونیکی درنظر گرفته نشده است. اگر دستگاه های الکترونیکی شما مواد خطرناکی دارند (از جمله دستگاه‌هایی با صفحه‌نمایش LCD، پردازنده‌ها، باتری‌های لیتیوم یونی و موارد دیگر)، در اینجا بهترین راه‌های کنونی برای مقابله با آنها وجود دارد.

توجه: برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دفع برخی از چیزها، همیشه دستورالعمل‌های دفع زباله و دفن زباله شهری خود را بررسی کنید. آنها معمولاً قوانین روشنی در مورد اینکه چه نوع وسایل الکترونیکی مجاز هستند، چه کاری باید با آنها انجام دهید و چه قوانین، هزینه ها یا مراحل خاصی ممکن است برای انواع خاصی از وسایل الکترونیک اعمال شود، دارند. این دستورالعمل‌ها برای کمک به افراد در تصمیم‌گیری خوب برای دفع و منبع عالی طراحی شده‌اند.

6- اگر میتوانید، هدیه دهید!

زباله های الکترونیکی
زباله های الکترونیکی

هدیه دادن دستگاه ها بازیافت را برای مالکان فعلی دستگاه ها بسیار آسان می کند: به دنبال سازمان های محلی باشید که لوازم الکترونیکی قابل استفاده را برای امکانات خود می خواهند. البته، دستگاه‌ها باید در شرایط قابل استفاده باشند و خیلی قدیمی نباشند تا یک هدیه مناسب باشند، اما این گزینه‌ای است که آنها را تا زمانی که کار میکنند از سطل زباله دور نگه می‌دارد. همیشه قبل از تحویل دادن دستگاه، اطلاعات آن را پاک کنید و به تنظیمات کارخانه بازنشانی کنید – این برای هر مرحله زباله الکترونیکی صدق می کند.

5-یک گزینه بازیافت قابل اعتماد پیدا کنید

بازیافت زباله الکترونیکی
بازیافت زباله الکترونیکی

شرکت های بازیافت زباله های الکترونیکی وجود دارد، اما همیشه بهتر است که اعتبار آنها را بررسی کنید. به دنبال بازیافت‌هایی باشید که در محل بازیافت می‌کنند و به خارج از کشور ارسال نمی‌کنند. بازیافت‌کنندگان واقعی دارای امکاناتی هستند که وسایل الکترونیکی را تجزیه می‌کنند، شیشه و آلومینیوم را جمع‌آوری می‌کنند، و قبل از دور انداختن بقیه فلزات کمیاب مانند طلا، الک می‌کنند.

4- از سیستم تخریب داده استفاده کنید

"<yoastmark

آیا دستگاه الکترونیکی شما دارای فضای ذخیره سازی مخصوصا حافظه SSD است؟ حتی زمانی که این هارد دیسک های بادوام پاک می شوند، باز هم می توان اطلاعات را بازیابی کرد. به همین دلیل است که کسب و کارها اغلب ملزم به انجام اقدامات اضافی برای کار با هارد دیسک های خود هستند. خدمات تخریب داده ها توانایی خرد کردن هارد دیسک ها را به قطعات کوچک ارائه می کنند و تضمین می کنند که هیچ اطلاعات قابل بازیابی وجود ندارد. اگر گروهی از هارد دیسک‌ها برای دور انداختن دارید که ممکن است حاوی هر نوع اطلاعات حساسی باشند، ایده خوبی است.

3-تحویل به شرکت تولید کننده جهت بازیافت

ارسال برای تولید کننده
ارسال برای تولید کننده

تعدادی از شرکت‌ها زباله‌های الکترونیکی کوچک‌تری را می‌پذیرند تا آنها را بازیافت کنند (این خدمات اغلب در طول COVID-19 متوقف می‌شوند، اما عمدتاً دوباره شروع شده‌اند). به دلیل مسئولیت پذیری شرکت، آنها حداقل در تلاش برای اطمینان از بازیافت صحیح دستگاه ها هستند، بنابراین این هم یک گزینه است. Best Buy، Home Depot، Staples، و سایر برندها سطل زباله و گزینه های مشابه را ارائه می دهند. اپل حتی ربات‌های اختصاصی دارد که آیفون‌هایش را زمانی که دیگر قابل استفاده نیستند جدا می‌کنند. همیشه فروشگاه های منطقه خود را بررسی کنید تا ببینید روش آنها چیست. این کار با دستگاه‌های کوچکی که می‌توانید به راحتی حمل کنید، مانند آی‌پاد یا لپ‌تاپ قدیمی، عالی عمل می‌کند.

2-به دنبال روزهای بازیافت زباله های الکترونیکی باشید

تاریخ های بازیافت الکترونیکی
تاریخ های بازیافت الکترونیکی

بسیاری از شهرها و شهرستان ها هر سال چند روز بازیافت لوازم الکترونیکی را ارائه می دهند. این بدان معناست که می‌توانید وسایل الکترونیکی خودرا در کناری بگذارید و کامیون‌های بازیافت تخصصی، آن‌ها را از شما تحویل میگیرند. مجدداً، این مستلزم آن است که شهرداری با یک بازیافت زباله الکترونیکی اصولی قرارداد ببندد. این کار بسیار بسیار آسان است و تلاشی جز بیرون آوردن زباله ها از منزل ندارد. بنابراین تاریخ های منطقه خود را جستجو کنید.

1-در مورد باتری ها چطور؟

زباله الکترونیکی باتری
زباله الکترونیکی باتری

دور انداختن باتری مانند گذشته رایج نیست. همه ما هنوز دستگاه هایی داریم که با باتری های AA قدیمی یا باتری های مشابه کار می کنند. خبر خوب این است که باتری‌های قلیایی قدیمی مانند باتری های امروزی سمی نیستند و می‌توانند همراه با سایر زباله‌های معمولی در محل‌های دفن زباله بروند. خبر خوب تر، انواع خاصی از باتری ها – مانند نسخه های قابل شارژ و غیره – دارای برچسب هایی هستند که به وضوح نشان می دهد که قصد رفتن به سطل زباله را ندارند!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *