مرحله 1- باز گردن صفحه جستجوی گوگل
مرحله 1- باز گردن صفحه جستجوی گوگل

دسترسی کاربران ایرانی به گوگل محدود شد!

شنیده ها حاکی از اینه که دسترسی همه ایرانی ها به محتوای سرچ گوگل محدود شده! از روز سه شنبه 21 تیر 1401 حالت Safe Mode سرچ گوگل برای همه کاربران که با IP ایران از موتور جستجوی گوگل استفاده میکنند فعال شده. بریم باهم ببینیم قضیه از چه قراره!

حالت ایمن گوگل چیه؟

همه پلتفرم های آنلاین موظفند تا قسمت مشخصی برای محافظت از کودکان در فضای آنلاین مشخص کنن. همه شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و تیک‌تاک و حتی موتور های جستجو مثل گوگل هم از این قائده مستثنی نیستن. Safe Mode یا حالت ایمن گوگل، نتایج جستجوی شمارو فی.لتر میکنه. یعنی نتایج حاوی محتوای جنسی، محتوای سیاسی و خشونت آمیز رو در نتایج سرچ شما نمایش نمیده. خود گوگل این قابلیت رو لزوماً برای محافظت از کودکان نمیدونه. اما اغلب والدین این قابلیت رو برای مراقبت از فرزندانشان در فضای آنلاین و با هدف محدود کردن نتایج فعال میکنن. همچنین جستجوی برخی کلمات نیز با این قابلیت محدود میشه! اجازه بدید این بخش رو همینجا جمعش کنیم و بیشتر توضیح ندیم.

پس به طور کلی حالت ایمن گوگل قابلیت بدی نیست. حالا آیا با این قابلیت، توی دسترسی کاربران ایرانی به گوگل محدودیتی هست؟ در ادامه بررسی میکنیم.

اینم بخونی جالبه : یادآوری های “دستیار گوگل” از “تقویم گوگل” حذف شد

فعال کردن حالت ایمن گوگل

برای فعال کردن safe mode ابتدا صفحه سرچ گوگل رو باز میکنیم.

مرحله 1- باز گردن صفحه جستجوی گوگل
مرحله 1- باز گردن صفحه جستجوی گوگل

همونطوری که توی تصویر میبینید باید روی گزینه setting یا تنظیمات کلیک کنید. و یک منو برای شما نمایش میده.

مرحله 2- باز کردن تنظیمات
مرحله 2- باز کردن تنظیمات

سپس روی گزینه «تنظیمات جستجو» کلیک میکنیم.

مرحله 3 - نمایش صفحه تنظیمات
مرحله 3 – نمایش صفحه تنظیمات

در بالای همین صفحه، safe search filters یا «فیلتر های جستجوی ایمن» رو مشاهده میکنید. اگر با IP ایران رفته باشید مثل تصویر پایین گزینه ای برای فعال سازی نیست! یعنی این گزینه به طور خودکار برای شما فعاله و جستجو های شما محدود شده است.

"<yoastmark

اما اگر با ابزار های تغییر IP اقدام به تغییر IP خود به کشور های دیگه کنید و بعد این مراحل رو طی کنید با تصویر زیر مواجه میشید!

گزینه روشن کردن safe mode فعال است
گزینه روشن کردن safe mode فعال است

در این حالت قابلیت فعال کردن این محدودیت ها به اختیار خودتونه!

چرا دسترسی به گوگل محدودیت داره؟

در واقع این موضوع توسط اپراتور ها تنظیم نشده و دستور و اجرای اون از سطوح بالاتر بوده. قضیه اینه که اگر کاربر داخل ایران باشید، DNS های گوگل برای شما در حالت عادی نیست و تغییر میکنه. در واقع توی سرچ هاتون جای اینکه صفحه نرمال سرچ باز بشه، آدرس مربوط به Safe Search باز میشه! پس Safe search گوگل روی مرورگر شما قفل میشه و نمیتونید غیر فعالش کنید. از روز گذشته دسترسی به مترجم گوگل هم کار سختیه برای کاربران ایرانی.

اینم بخون جالبه: تغییراتی در ظاهر جی‌میل در راه است.

آیا این خبر موثقه؟

تعدادی از خبرنگاران خبرگزاری های رسمی جمهوری اسلامی ایران در تلاشند تا از وزارت اطلاعات و فناوری ارتباطات، اطلاعات دقیقی در این مورد منتشر کنند. تیم دراگون موبایل صرفاً تغییری که در نتایج جستجو گوگل به وجود آمده و اعضای این تیم آن را مشاهده کردند را به اطلاع هموطنان میرساند و تاکیدی بر درست و موثق بودن اطلاعات منتشر شده در این مقاله ندارد. همچنین این مقاله هیچ گونه قصد سیاسی یا ایجاد تغییر نگرش نسبت به هیچ گروه یا دسته سیاسی، اجتماعی و … را ندارد.

اینم بخون جالبه: وزیر ارتباطات: تنها ۴۰ درصد از خدمات دولت الکترونیکی شده است

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *