دوج کوین
میم کوین دوج کوین

معرفی رمز ارز دوج کوین (Doge Coin)

در این مقاله میخواهیم به معرفی رمز ارز مشهور و محبوب دوج کوین (Doge Coin) بپردازیم. در ادامه با دراگون موبایل همراه باشید.

DogeCoin

دوج کوین (Doge Coin) چیست؟

دوج کوین با نام اختصاری DOGE نخستین بار در دسامبر سال 2013 میلادی معرفی شد. لوگو آن نیز تصویر یک سگ ژاپنی از نژاد شیبا اینو است. درواقع دوج یک میم کوین بسیار محبوب است که جزو رمزارزهای برتر جهان است.
دوج کوین یک رمزارز پایه مبتنی بر لاکی کوین (LuckyCoin) است. به عبارت دیگر این رمزارز تحت فورک لاکی کوین ایجاد شده که خود لاکی کوین یک فورک ایجاد شده توسط لایت کوین می باشد. این ارز دیجیتال در اصل به گونه ای طراحی شد تا توانایی بودن یک جایگزین مناسب برای بیت کوین، لایت کوین و سایر رمزارزهای پایه باشد.
با این حال این ارز دیجیتال تفاوت‌های زیادی با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دارد که‌ مهم‌ترینش در هدف اولیه است؛ دوج کوین در ابتدا برای شوخی ساخته شده بود.

داستان پیدایش دوج کوین:

در دسامبر ۲۰۱۳ ، زمانی که قیمت هر واحد بیت کوین برای اولین بار به ۱۰۰۰ دلار رسید. جهان نگاه جدی‌تری به ارزهای دیجیتال داشت. در همان زمان که چهارسال از پیدایش بیت کوین می‌گذشت، بیلی مارکوس (Billy markus) برنامه‌نویس دوج با کمک جکسون پالمر (Jackson Palmer)، مدیر محصول و تحلیل‌گر داده در شرکت ادوبی، دوج کوین را در اواخر سال 2013 متولد کردند.
دوج کوین برخلاف دیگر ارزهای دیجیتال، در ابتدا برای هدف خاصی ساخته نشده بود. در واقع سازندگان دوج ، آن را به عنوان یک رمز ارز سرگرم کننده می‌دانستند که جذابیت زیادی برای دیگران دارد.

با این حال، چند ماه پس از شروع به‌کار و افزایش محبوبیت آن، حامیان اولیه این ارز دیجیتال اعلام کردند که از دوج کوین برای پرداخت انعام به فعالان اینترنت در ازای خدماتشان و کمک به خیریه‌ها استفاده خواهند کرد. دوستانه بودن جامعه و نام و لوگوی جالب دوج کوین در کنار این هدف انسانی که برای آن در نظر گرفتند، طرفداران آن را چند برابر کرد.

*هم اکنون مقاله معرفی رمزارز کیشو اینو را در سایت دراگون موبایل بخوانید*

ویژگی های دوج کوین:

  • این ارز دیجیتال همانند بیت کوین، معاملات نظیر به نظیر را در سراسر یک شبکه غیرمتمرکز امکان پذیر می کند. همچنیین این ارز دیجیتال از الگوریتم اثبات کار (POW) استفاده می کند و همانند بیت کوین قابلیت استخراج را دارد. اما تنها نکته ای که در ارتباط با این رمز ارز وجود دارد این است که این ارز دیجیتال از الگوریتم Scrypt استفاده می کند ولی بیت کوین در پلتفرم خود از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند. این تنها تفاوت آن با بیت کوین در این زمینه می باشد.
  • در ابتدا تعداد توکن های آن 100 میلیارد بود.اما در سال 2014 تعداد توکن های قابل استخراج نامحدود شد و محدودیت عرضه ندارد. بنابراین، همواره انگیزه‌ای برای استخراج سکه‌های بیشتر وجود خواهد داشت. در زمان نگارش این مقاله 132 میلیارد توکن از دوج کوین را استخراج کرده اند.
  • دوج کوین رمزارزی نظیر به نظیر (peer-to-peer) و متن باز (open source) است.
  • دوج کوین از زمان راه اندازی به چند مشکل امنیتی برخورده است. یکی از موارد آن در 25 دسامبر 2014 رخ داد که یک کیف پول دوج کوین به نام دوج ولت هک شد. هکرها 21 میلیون دوج کوین، به ارزش 12 هزار دلار را سرقت کردند. با این حال انجمن دوج کوین با پرداخت حدود 13 هزار دلارخسارت کاربران را جبران کرد.

*هم اکنون مقاله معرفی توکن فگ را در سایت دراگون موبایل بخوانید*

دوج کوین و ایلان ماسک:

ایلان ماسک (Elon Musk) مدیر عامل شرکت تسلا تا به حال چندین بار از دوج کوین با توئیت های متعدد حمایت کرده است. همچنین در در ۱۴ ژانویه ۲۰۲۲ اعلام کرد که شرکت تسلا رمزارز دوج‌کوین را به عنوان روش پرداخت برای برخی محصولات این خودروسازی می‌پذیرد. اعلام این خبر باعث جهش در قیمت دوج‌کوین شد.این عوامل باعث شد تا در فضای مجازی ایلان ماسک را پدر دوج کوین بنامند.

 

همچنین می‌توانید قیمت لحظه‌ای DogeCoin را از اینجا دنبال کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *