جی تی ای 6 : هر چیزی که تا امروز از این بازی می‌دانیم

مدتی است که می‌دانیم بازی جی تی ای ۶ یا همان GTA 6 به صورت رسمی در دست توسعه قرار دارد. راکستار هم حساب زیادی روی این پروژه باز کرده و به نظر می‌رسد که قصد دارد تمام تلاش خود را انجام دهد که اشتباهات چند وقت اخیر خود را با توسعه قسمت جدید و جذاب فرنچایز محبوب Grand Theft Auto، جبران کند.

اما تا به حال راجع به این بازی چه می‌دانیم؟

از همین ابتدا باید بگویم که، در حال حاضر که این مقاله نگارش شده، هنوز اطلاعات زیادی از جی تی ای 6 در دسترس نیست و سعی می‌کنیم که به مرور زمان و انتشار اطلاعات بیشتر راجع به این بازی، این مقاله را به‌رزورسانی کنیم تا بتوانید همه اطلاعات مربوط به این بازی را در یک مقاله داشته باشید.

تا به حال یک تایید رسمی از توسعه این بازی وجود دارد که راکستار در بلاگ رسمی خود گفته است که قسمت بعدی سری Grand Theft Auto در دست ساخت قرار دارد. حتی تا این لحظه مطمئن نیستیم که قسمت بعدی این فرنچایز جی تی ای 6 نام‌گذاری شده باشد اما در حال حاضر قسمت بعدی این فرنچایز را با این نام می‌شناسیم.

ممکن است مدت زمان زیادی را برای دریافت اطلاعات جدید صبر کنیم؛ چه برسد به تجربه بازی اصلی. راکستار به طور کلی سابقه درخشانی در رونمایی‌ها با اطلاعات اندک دارد. به عنوان مثال بازی Red Dead Redemption 2 هم با انتشار یک عکس در حساب رسمی توییتر راکستار تایید شد و تا چند ماه بعد هیچ اطلاعات دیگری از این بازی در دسترس قرار نگرفته بود.

معمولا از معرفی تا انتشار بازی‌‌های راکستار دو سال زمان می‌برد؛ اما با توجه به این که پروژه جی تی ای 6 اهمیت بسیار زیادی برای راکستار دارد، این احتمال وجود دارد که این سنت در راکستار شکسته شود و شاهد بازه طولانی‌تری را برای بازی جی‌ تی ای 6 باشیم. با این که راکستار راجع به پروسه توسعه این بازی سکوت کرده، اما به لطف جامعه طرفداران مشتاق این بازی، اطلاعات و لیک‌های بیشتری از این بازی به دست آورده‌ایم.

در کنار همه افراد فعال در جامعه طرفدارهای فرنچایز جی تی ای، اینسایدرها و خبرنگار‌های حوزه بازی‌های ویدیویی هم در این میان هستند که اطلاعات زیادی را از این بازی منتشر کرده‌اند که بعضی از آن‌ها تا حد زیادی حقیقت دارد و بعضی از شایعه‌ها هم هستند که در حال حاضر نه می‌توان آن‌ها را تایید و نه تکذیب کرد.

تاریخ انتشار جی تی ای ۶

شایعه‌های خیلی زیادی راجع به تاریخ انتشار بازی جی تی ای 6 وجود دارد اما اکثر این شایعه‌‌ها اذعان دارند که در تاریخ نامشخصی از سال ۲۰۲۴ میلادی، می‌توانیم این بازی را تجربه کنیم. البته باز هم این موضوع را ذکر می‌کنیم که این تاریخ تایید شده نیست و امکان دارد که راکستار مدت زمان بیشتری را در پروسه توسعه این بازی سپری کند.

بهترین منبع ممکن برای تاریخ انتشار بازی جی تی ای ۶ مربوط به گزارش مالی سالانه‌ای بود که توسط Take-Two Interactive منتشر شد که این کمپانی، وظیفه نشر بازی جی تی ای ۶ را خواهد داشت. در این گزارش مالی آمده است که تیک تو قرار است حدود ۸۹ میلیون دلار برای پروژه‌ای نامشخص از تاریخ آوریل ۲۰۲۳ تا اواخر مارس ۲۰۲۴ برای بخش مارکتینگ هزینه کند.

این نشان می‌دهد که از آوریل ۲۰۲۳ احتمالا شاهد انتشار اطلاعات بیشتر راجع به جی تی ای 6 خواهیم بود و آخرین قدم‌های مارکتینگ بازی هم در مارس ۲۰۲۴ برداشته خواهد شد که اگر بخواهیم به صورت سنتی به این تاریخ نگاه کنیم، احتمالا یک ماه پس از انتشار بازی خواهد بود که ناشر سعی می‌کند که بازی را در ماه اول با فروش فوق‌العاده روبه‌رو کند.

هم‌چنین یک بیانیه مطبوعاتی هم از تیک تو منتشر شد که نشان داد در سال ۲۰۲۴ قرار است درآمد سالیانه این کمپانی حدود ۱۴ درصد افزایش پیدا کند. با توجه به این که هر دو رقم بسیار بالا است، می‌توان این انتظار را داشت که بازی به بزرگی جی تی ای 6 بتواند مسئول چنین هزینه‌های هنگفتی باشد.

اما آخرین میخ به تابوت شایعه‌های انتشار جی تی ای 6 در سال ۲۰۲۴ را تام هندرسون زد. او یکی از معروف‌ترین افشاکننده‌های صنعت بازی‌های ویدیویی است. تام هندرسون طی ویدیویی که در کانال یوتیوب منتشر کرد، اذعان داشت که بازی GTA 6 در تاریخ نامعلومی بین سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ میلادی منتشر خواهد شد.

اما تام هندرسون چند دلیل برای این ادعایش گفت که در ادامه آن‌ها را لیست می‌کنیم:

  • راکستار به طور کلی فرهنگ سازمانی‌اش را تغییر داده تا کارمندها در کرانچ (فشار کاری) گیر نکنند و این یعنی مدت زمان بیشتر برای پروسه توسعه که در نهایت به وضعیت بهتر تیم منتهی می‌شود.
  • راکستار قرار است که بازی را برای پلی استیشن ۵، ایکس باکس سری ایکس، ایکس باکس سری اس و کامپیوترهای شخصی منتشر کند و از آن‌جا که در حال حاضر به خاطر کمبود سخت‌افزارها، خیلی‌ها به کنسول‌های نسل نهم دسترسی ندارند، راکستار قصد دارد که سر فرصتی مناسب و با ازحام ترافیک ورود کنسول‌ها به بازار این بازی را روانه کند.
  • بخش آنلاین جی تی ای یعنی جی تی ای آنلاین هنوز هم طرفداران بسیار زیادی دارد و راکستار می‌تواند از این مدت زمان استفاده کند تا درآمدش را از این بازی قدیمی بیشتر کند.
    یکی دیگر از خبرنگارهای معروف یعنی جیسون شرایر از رسانه بلومبرگ که در حال حاضر معتبرترین منبع خبری در بین تمام خبرنگارها محسوب می‌شود هم این اطلاعات را طی چندین مصاحبه و در حساب رسمی توییترش تایید کرده است. پس می‌توانیم قبول کنیم که بازی جی تی ای 6 احتمالا از اواسط ۲۰۲۴ میلادی تا اواسط ۲۰۲۵ میلادی منتشر خواهد شد.

کریس کلیپل که سردبیر رسانه Rockstar Mag است، گفته بود که بازی جی تی ای ۶ در زودترین حالت، در اواخر ۲۰۲۴ میلادی منتشر خواهد شد.

اما در این میان، اتفاقاتی هم افتاد که خیلی از تحلیل‌گرهای حوزه بازی‌های ویدیویی را هیجان‌زده و البته نسبت به تاریخ انتشار جی تی ای ۶ خوش‌بین کرد. با توجه به این که شایعه لغو شدن بازسازی‌‌های Red Dead و GTA هم اخیرا منتشر شده، خیلی‌ها معتقدند که راکستار برای جلو انداختن تاریخ انتشار بازی GTA 6 این کار‌ها را انجام داده است.

در حال حاضر هیچ واکنش رسمی از سوی راکستار صورت نگرفته تا به ما تاریخ انتشار دقیق این بازی را اعلام کند و مشخصا برای دانستن تاریخ دقیق انتشار جی تی ای ۶، باید مدت زمان بیشتر و طولانی‌تری را صبر کنیم.

مکان جی تی ای 6

تا به حال، راکستار اطلاعات مربوط به مکان بازی جی تی ای 6 را یک راز نگه‌داشته و هیچ صحبتی راجع به آن نکرده است. یکی از اولین شایعه‌های مربوط به این بازی، بازگشت جی تی ای به وایس سیتی بود. این احتمال تا به حال هم یکی از مهم‌ترین احتمال‌ها محسوب می‌شود که در قسمت بعدی جی تی ای شاهد بازگشت به نسخه خیالی شهر میامی خواهیم بود.

بعد از این که در قسمت‌های قبلی این سری سراغ لوس سانتوس و لیبرتی سیتی رفته‌ایم، این احتمال قوی وجود دارد که بعد از مدتی طولانی دوباره شهر وایس سیتی بازگردیم که احتمالا طرفدارهای دوآتشه و قدیمی سری نسبت به این موضوع واکنش و بازخوردهای بسیار خوبی را نشان خواهند داد.

این شایعه تا به حال بارها و بارها ذکر شده و یکی از افرادی که بیش از حد به این شایعه دامن زده، تام هندرسون است. اما تام هندرسون از کجا این شایعه را از کجا به دست آورده؟ سال گذشته بود که راکستار ریمستر سه‌گانه GTA را منتشر کرد. یکی از پلیرها در طول بازی متوجه تصویری جدید در یکی از خانه‌های بازی شده که طبق گفته خیلی از اینسایدرها، این تصویر خانه شخصیت قسمت بعدی جی تی ای خواهد بود.

با این که این عکس هم نمی‌تواند به صورت رسمی تایید کند که قسمت بعدی جی تی ای داخل وایس سیتی خواهد بود، اما تا حد زیادی به ما نشان داد که این خانه شباهت زیادی به دنیای وایس سیتی دارد و درخت‌های نخل اطراف آن به همراه نور آفتاب تیز و زرد این عکس می‌تواند مربوط به دنیای وایس سیتی باشد.

تاریخ انتشار بازی GOD of War Ragnarok + تریلر

مایکل پچر هم نظریه‌ای جالب راجع به دنیای بعدی جی تی ای ارائه داد. او اذعان داشت که احتمالا قسمت بعدی جی تی ای در چند دنیا جریان خواهد داشت که این احتمالا بسیار شیرین‌تر از آن بود که تصور می‌کردیم. طرفدارها همگی انتظارهایشان بالاتر رفت که قسمت بعدی احتمالا به اندازه یک کشور بتوانند در بازی گشت و گذار انجام بدهند.

پچر معتقد بود که بازی جی تی ای ۶ احتمالا چهار شهر قابل بازی خواهد داشت. این شهرها به گفته پچر شامل وایس سیتی، لیبرتی سیتی، سن آندریاس و شهری در اروپا خواهد بود. البته پچر همیشه در لیک‌هایش چندان درست عمل نکرده و به این موضوع نمی‌توان بیش از حد امیدوار بود.

اما یکی از نزدیک‌ترین شایعه‌ها به حقیقت، مربوط به گزارشی بود که توسط جیسون شرایر منتشر شد. شرایر معتقد است که بازی ابتدا با ستینگ کلی وایس سیتی منتشر خواهد شد اما به مرور زمان و با انتشار آپدیت‌های مختلف، بزرگ‌تر خواهد شد. دلیل انتشار بازی تنها با یک شهر، مجددا مربوط به موضوع کرانچ است و راکستار ترجیح می‌دهد که بازی را به مرور زمان بزرگ‌تر کند تا این که کارکنان خودش را تحت فشار قرار بدهد.

خط داستان جی تی ای 6

اما تنها بحث مکان جی تی ای ۶ نیست که شایعه‌های زیادی را به بار آورده؛ یکی از مسائلی که خیلی از اینسایدرها راجع به آن صحبت می‌کنند، خط داستانی و زمان مربوط به بازی است. بعضی از گزارش‌‌ها حاکی از آن هستند که در جی تی ای ۶ کمی به عقب‌تر برمی‌گردیم اما بعضی از اینسایدرها مثل تام هندرسون معتقد هستند که وایس سیتی در دوران مدرن روایت خواهد شد.

10 نکته مهم در بازی کردن مثل گیمر حرفه ای !

اگر این فرضیه را حقیقت در نظر بگیریم که بازی جی تی ای ۶ شامل چند شهر خواهد بود، باید این اطمینان را داشته باشیم که وایس سیتی هم یکی از این شهرها خواهد بود. اما یکی از جذاب‌ترین شایعه‌ها راجع به بازی این است که بازی در دو زمان حال و گذشته روایت می‌شود که شخصیت‌های بازی در دو بازه زمانی مختلف یک داستان موازی را روایت می‌کنند تا در نهایت منطق خودش را پیدا کند.

راکستار گیمز نشان داده است که در این زمینه بسیار خبره است و به خوبی می‌داند که چطور باید خط داستانی جذابی را ایجاد کند. طی چند قسمت اخیر جی تی ای هم این موضوع را به خوبی مشاهده کرده‌ایم که چگونه با تغییر بازه زمانی می‌تواند ربط‌هایی را به قسمت‌های قبلی بدهد. اما هنوز راجع به جی تی ای 6 هیچ موضوعی از حیث بازه زمانی قطعی نیست.

آخرین باری که در جی تی ای سراغ وایس سیتی رفتیم، در سال ۲۰۰۶ بود و این کاملا منطقی است که بعد از ۱۶ سال دوباره به لطف جی تی ای 6 به میامی و وایس سیتی باز گردیم. این موضوع اخیرا توسط جیسون شرایر بسیار قوت پیدا کرد؛ شرایر تایید کرد که بازی در دنیا فانتزی شبیه به میامی در جریان خواهد داشت که به احتمال زیاد وایس سیتی است.

البته احتمال بسیار کمی هم وجود دارد که راکستار از یک شهر کاملا جدید رونمایی کند که باز هم اشاره می‌کنم، این احتمال بسیار کم است؛ از آن‌جایی که وایس سیتی طرفدارهای بسیار زیادی در میان طرفدارهای بازی دارد، تقریبا می‌توان این تئوری را رد کرد.

شخصیت‌های جی تی ای 6

این موضوع به همه ما تایید شده است که جی تی ای ۶ قرار است داستانی جذاب داشته باشد. هنوز هیچ چیزی راجع به این بازی نمی‌دانیم اما این موضوع را به خوبی درک کرده‌ایم که این فرنچایز سیر صعودی قابل قبولی را در زمینه داستان و شخصیت‌پردازی طی می‌کند.

گزارش‌هایی که اخیرا راجع به این بازی منتشر شده، اذعان دارد که بازی جی تی ای 6 کارکتر زن لاتینایی خواهد داشت که این موضوع توسط تام هندرسون تایید شده است. در گذشته هم جیسون شرایر اعلام کرده بود که GTA 6 اولین بازی خواهد بود که یک کارکتر زن قابل بازی خواهد داشت.

البته این کارکتر زن لاتینا تنها کارکتر قابل بازی نخواهد بود و احتمالا شخصیت دیگری هم در بازی حضور خواهد داشت که این شخصیت مرد است. جیسون شرایر در گذشته تایید کرده بود که جی تی ای ۶ دو شخصیت خواهد داشت و راکستار قرار است از قدرت و تواناییش در روایت بازی با چند شخصیت بار دیگر استفاده کند اما این بار با یک شخصیت کمتر.

تاریخ عرضه بازی Call of Duty Warzone Mobile

طبق گزارش‌ها و شایعه‌ها، داستان دو شخصیت زن و مرد جی تی ای 6 به شکل چشم‌گیری از داستان زندگی بانی و کلاید تاثیر خواهند گرفت. بانی و کلاید دو شخصیت واقعی در کشور آمریکا بودند که این دو چندین سرقت مسلحانه موفقیت‌آمیز طی دو سال داشتند که به یکی از افراد تحت تعقیب و خلافکارهای شماره یک ایالات متحده آمریکا بدل شدند. بانی و کلاید برای سرقت سراغ جایگاه‌های سوخت‌گیری، رستوران‌ها، بانک‌های محلی کوچک و حتی بعضا سراغ دلال‌های مواد مخدر می‌رفتند.

این که شخصیت‌ها در طول بازی چه ارتباطی با یکدیگر دارند و داستان به چه شکلی روایت خواهد شد، موضوعی است که هنوز تایید نشده، اما این موضوع به خوبی مشخص است که احتمالا برای پیاده‌سازی تاثیر بانی و کلاید روی شخصیت‌های قابل بازی جی تی ای 6 احتمالا از شخصیت‌های قدیمی سری مثل کاتالاینا و کلاود هم تاثیر خواهند گرفت.

اما اخیرا شایعه‌هایی منتشر شده که این بار مربوط به شخصیت‌های قابل بازی نیست و بیشتر به کارکترهای مهمانی که احتمالا در جی تی ای ۶ حضور خواهند داشت، ارتباط دارند. یکی از پست‌های ردیت که به طرز عجیب و مشکوکی هم حذف شد، اذعان داشت که دو شخصیت از قسمت‌های قبلی جی تی ای در این بازی حضور خواهند داشت که این شخصیت‌ها نیکو بلیچ از جی تی ای ۴ و مایکل د سانتا از جی تی ای ۵ خواهند بود.

این شایعه از این لحاظ مطرح شد که به نظر می‌رسد، ند لوک که وظیفه صداگذاری شخصیت مایکل را داشت در حال همکاری مجدد با راکستار گیمز است. البته احتمال این هم وجود دارد که مایکل را در یکی از بسته‌های الحاقی آینده مربوط به جی تی ای آنلاین ببینیم اما نباید از احتمال‌های GTA 6 هم به راحتی عبور کرد.

جی تی ای ۶ و ترس طرفداران

این موضوع را به خوبی می‌توان احساس کرد که در کنار ترس طرفداران قدیمی سری از گند زدن راکستار در این فرنچایز، خود راکستار هم به دنبال توسعه بازی قدرتمندی است تا بتواند اعتماد از دست رفته عده‌ای از طرفدارها را دوباره به دست آورد. اما با توجه به جو حاکمی که طی چند قسمت اخیر به فرنچایز GTA حاکم بوده، کاملا می‌توان انتظار داشت که این بازی از لحاظ فروش بتواند فوق‌العاده عمل کند و تا چند سال آینده به لطف نسخه آنلاین که البته هنوز از وجود آن مطمئن نیستیم، در چارت پرفروش‌های هفتگی باقی بماند.

باید دید که راکستار می‌توانید جی تی ای 6 را در مقایسه با قسمت پنجم که موفق‌ترین قسمت این فرنچایز از لحاظ فروش بود را موفق کند؟ چشم‌های زیادی رو به این بازی است؛ خصوصا از زمانی که ریمستر سه‌گانه جی تی ای یک شکست تمام عیار بود و یکی از ستون‌های اصلی این کمپانی یعنی دن هاوزر که نویسنده تقریبا تمامی قسمت‌های جی تی ای بود، این کمپانی را رها کرده، ترس طرفداران بیشتر از گذشته است.

 

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *