blockchain
what is blockchain?

Blockchain بلاک چین چیست؟

شاید شما ام خیلی اسم بلاک چین رو شنیده باشید. اما کسی تا حالا کسی براتون به زبون ساده توضیح نداده. امروز می خوام تمام سوالاتتون راجع به بلاک چین رو جواب بدم. جوری که دیگه هیچ سوالی ذهنتون رو درگیر نکنه.  با ما در دراگون موبایل همراه باشید😉 .

بلاک چین ( Blockchain ) چیست؟

لغت بلاک چین در اصل به معنی زنجیره های متوالی بلاک هست. یعنی چی؟ خب این تکنولوژی برای ذخیره اطلاعات به کار می ره. یعنی اطلاعات رو ( مثل تراکنش های بانکی) به صورت زنجیر وار به هم وصل می کنن. مثلا در رمز ارز بیت کوین تراکنش اول در بلاک اول و تراکنش دوم در بلاک دوم و … ثبت می شه. نحوه کار دقیق این تکنولوژی رو توی پاراگراف بعدی می گم. حالا تراکنش های بانکی یک مثال کوچیک از استفاده های این تکنولوژیه و جای های دیگه مثل ثبت اسناد یا مکالمات هم کاربردهای دیگه ای از این تکنولوژیه .

نحوه کار بلاک چین چگونه است؟

نحوه کار این شبکه به این صورت است که اطلاعات را داخل یک بلاک قرار می دهد و با آن را داخل یک رشته از بلاک قرار می دهد. حالا هر کدوم از بلاک ها را با استفاده از یک Hash code از بلاک های دیگه متمایز می کند. این Hash code ها توسط یک تابع ریاضی ساخته می شود . اما اصلا شبیه باقی hash ها نیست.

هر بلاک حاوی دو تا Hash هست.یکی هش خود بلاک و اون یکی هش بلاک قبلی. چرا اینجوری درستش کردن؟؟ به خاطر این که اگر کسی خواست اطلاعات یک بلاک رو تغییر بده تابع ریاضی یه هش کد دیگه به اون بلاک اختصاص می ده و کل زنجیره به هم می ریزه چون hash کد بلاک اول با hash کد بلاک بعدی مطابقت نداره. پس دیگه نمی تونه  کسی اطلاعات رو تغییر بده.به همین خاطره که این روش ذخیره خیلی امنه. (یکم فرایند ساخت این Hash ها پیچیدست. اگر دوست دارید بیشتر توضیح بدم کامنت بزارید که بیشترشو براتون توضیح بدم😎)

چرا امکان تغییر در اطلاعات blockchain وجود ندارد؟

فرق بلاک چین با سرور های معمولی در این هست که هر کسی به شبکه متصل می شه یک نسخه کامل از اطلاعات را دریافت می کند.(به کسایی که وصل می شن در اصطلاح Nod گفته می شود). برای اینکه تغییری در بلاک ها ایجاد کنیم باید اکثریت نود ها این تغییرات رو بپذیرند(51 درصد).این کار تقریبا غیر ممکن هست بنابراین امنیت خیلی زیاد می شه.🔐

فواید صنعت بلاک چین:

  • امکان ایجاد اعتماد برای کسایی که اصلا به شریکشون اعتماد ندارند.(ثبت سند)
  • انجام تراکنش های بانکی در سریع ترین حالت ممکن و بدون تقلب
  • سرعت بالای انجام تراکنش ها
  • شفافیت کامل تراکنش ها
  • تمرکز زدایی( یعنی اطلاعات دیگه دست یه شخص یا نهاد خاص نیست)

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *