روسیه، بالاخره موافق کریپتو شد؟

قانونی کردن کریپتو برای پرداخت‌های فرامرزی در روسیه

به گزارش Cointelegraph، بانک مرکزی روسیه که پیشینه مخالفت با رمزارزها را به عنوان یک روش پرداخت دارد، بالاخره موافقت کرده است به دلیل تغییرات ژئوپلیتیکی، امکان پرداخت فرامرزی با کریپتو را فراهم کند.
بانک مرکزی روسیه بنا به گزارش‌ها پذیرفت که پرداخت‌های فرامرزی با کریپتو در شرایط ژئوپلیتیک فعلی کشور، اجتناب‌ ناپذیر است. خبرگزاری محلی TASS روز دوشنبه، 5 سپتامبر، گزارش داد که بانک مرکزی این کشور مقررات مربوط به ارزهای دیجیتال را مجددا بررسی کرد. همچنین با وزارت دارایی برای قانونی کردن کریپتو برای پرداخت های فرامرزی به توافق رسیده‌است. معاون وزیر دارایی روسیه، الکسی مویزف(Alexei Moiseev) بیان کرد که بانک مرکزی و وزارت دارایی قصد دارند به زودی پرداخت‌های فرامرزی با رمزارز را قانونی کنند. مویزف اهمیت فعال کردن خدمات رمزنگاری محلی در روسیه را تشریح و خاطرنشان کرد که بسیاری از روس‌ها برای باز کردن کیف پول رمزنگاری به پلتفرم‌های خارجی متکی هستند. این مقام مسئول گفت: «این کار در روسیه با مشارکت نهادهای تحت نظارت بانک مرکزی که موظف به رعایت الزامات مبارزه با پولشویی و شناخت مشتری خود هستند، ضروری است.»

مخالفت با رمزارزها در روسیه

قانونگذاران روسی پیشینه مخالفت با رمزارزها را به عنوان یک روش پرداخت دارند. سال ۲۰۲۰، روسیه یک قانونی در حوزه کریپتو «در مورد دارایی‌های مالی دیجیتال» به تصویب رساند. با توجه به آن، استفاده‌ از رمزارزهایی مانند بیت کوین (BTC) در پرداخت‌ها به‌طور رسمی ممنوع می‌کرد.

اواخر سال ۲۰۲۱ نیز موضوع پرداخت های بر اساس ارزهای دیجیتال برای معاملات ملی در کشور مطرح شد، اما ولادیمیر پوتین گفت که استفاده از رمزارز برای تجارت منابع انرژی مانند نفت و گاز هنوز زود است.

بانک مرکزی روسیه در رابطه با پرداخت با رمزارزها تردید داشت؛ زیرا  آنها قصد داشتند که از روبل روسیه به‌عنوان تنها ارز قانونی در این کشور محافظت و استفاده‌کنند. البته بعد از اینکه روسیه خبرهایی درمورد انجام معاملات بین المللی خود با روبل اعلام کرد، قدرت ارز این کشور افزایش پیدا کرد اما اکنون این کشور شرایطی متفاوت تر دارد. در این شرایط جدید به نظر می‌رسد انجام معاملات بین المللی با ارزهای دیجیتال مزایای زیادی برای آنها دارد.

بیشتر بخوانید: ممنوعیت خرید ارز‌های دیجیتال با کارت‌های بانکی در تایوان!

عقیده روسیه پس از تحریم‌های غرب

در ماه می، وزارت صنعت و تجارت اعلام کرد که این کشور دیر یا زود پرداخت توسط رمزارزها را قانونی می‌کند. سپس الویرا نابیولینا(Elvira Nabiullina)، رئیس بانک مرکزی روسیه نیز بیان کرد که رمزارز می‌تواند برای پرداخت‌های فرامرزی استفاده شود. اما تنها در صورتی که رمزارز وارد سیستم مالی داخلی روسیه نشود. به گفته مویزف، بانک مرکزی در رویکرد خود برای تنظیم صنعت، «با توجه به اینکه وضعیت تغییر کرده است» تجدید نظر کرد. وی افزود که زیرساخت برنامه ریزی شده برای استفاده از ارزهای دیجیتال در بین مرزها «بیش از حد سخت» است. او در پایان گفت: «ما قطعا باید به نحوی آن را قانونی کنیم.»

 

◊ یکی از چالش‌های جدید پیش روی دنیای کریپتو، قانون گذاری دولت‌ها درباره روش های پرداخت، خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. ما در سایت دراگون موبایل تلاش میکنیم تا مهم‌ترین اخبار مربوط به این موضوع و دیگر موارد دنیای کریپتو را در اختیار شما مخاطبان عزیز قرار دهیم.

 

بیشتر بخوانید: امکان معامله‌ی رمزارزها در بزرگ‌ترین بانک‌های آرژانتین

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *