تراشه مغزی در سر انسان !!!

ایلان ماسک فقط یک نام در دنیای تکنولوژی نیست، بلکه او کلیدی حیاتی برای بشریت شناخته می شود. این میلیاردر کارآفرین به‌عنوان یکی از قدرتمندترین مردان جهان شناخته می‌شود که دارایی خالص او به میلیاردها دلار می‌رسد و او را به ثروتمندترین مرد کنونی جهان تبدیل می‌کند.

ماسک مدیرعامل یک شرکت فضایی به نام اسپیس ایکس و شرکت خودروسازی تسلا است. او همچنین بنیانگذار The Boring Company، یکی از بنیانگذاران OpenAI و Neuralink است. ایلان ماسک که به دلیل داشتن شخصیتی برونگرا در فضای مجازی به تعامل چت با فالوورهای بسیارش شهرت دارد، سؤالات بحث برانگیز زیادی را مطرح کرده است.

در سال 2016، پس از تأسیس شرکت Neuralink ایلان ماسک قول داد که فناوری جدیدش «به افراد فلج این امکان را می‌دهد تا سریع‌تر از افرادی که از انگشت شست استفاده می‌کنند، به کمک ذهن خود از گوشی هوشمند استفاده کنند».

 تا شروع سال 2022 ، شرکت کاشت مغز ایلان ماسک، Neuralink به دنبال استخدام یک مدیر کارآزمایی بالینی است. گزارش ها حاکی از نزدیک تر شدن تحقق هدف دیرینه این شرکت برای کاشت تراشه در مغز انسان می باشد.

کاشت تراشه در مغز انسان

در این زمینه موفقیت هایی نیز توسط شرکت  Silicon Valley ثبت شده است، مثل ریزتراشه هایی (microchips)  که در مغز میمونی به نام پیجر و خوکی به نام گرترود کاشته شده است.

ایمپلنت مغزی به میمون‌ها این امکان را می‌دهد که تنها با افکارشان بازی‌های ویدیویی انجام دهند،  همان فناوری برای کمک به انسان در درمان انواع اختلالات عصبی در نظر گرفته شده است. مثلا افراد فلج بتوانند با فکر خود کارهای گوناگون انجام دهند.

ماه گذشته، ماسک در گفتگو با یک منبع خبری ادعا کرد که Neuralink امیدوار است کاشت دستگاه خود در مغز انسان را در سال 2022 آغاز کند. با این حال، پیش‌بینی‌های مشابهی که او در گذشته از جمله در سال 2019 انجام داده است، به نوعی ثابت می‌کند که او بیش از حد خوشبین است!

ماسک می‌گوید: ” امیدواریم که بتوانیم در افرادی که آسیب‌های شدید نخاعی مانند تتراپلژیک دارند، در سال آینده، با تأیید سازمان FDA (سازمان غذا و دارو)  کاشت این تراشه های مغزی را اعمال کنیم.”

او در ادامه توضیح می‌دهد: «من فکر می‌کنم ما با Neuralink این شانس را داریم که عملکرد کامل بدن را به کسی که آسیب نخاعی دارد بازگردانیم.

Neuralink روی میمون‌ها به خوبی کار می‌کند، ما آزمایش های زیادی انجام میدهیم و تأیید می‌کنیم که بسیار ایمن و قابل اعتماد است.”

ماسک همچنین ادعا کرده است که این دستگاه “همسطح با جمجمه و شارژ بی سیم کاشته می شود، بنابراین شما احساسی طبیعی دارید”. او افزود که مردم باید این فناوری را شبیه به «جایگزینی نورون‌های معیوب یا از دست رفته با مدارهای الکتریکی » بدانند. او گفت: «پیشرفت زمانی تسریع می‌شود که سال آینده بتوانیم دستگاه هایی را در مغز انسان کار بگذاریم. ( زیرا مکالمه با میمون ها سخت است. )

در همین حال، مدتی پیش در سال 2021، شرکت دیگری به نام Synchron که به دلیل کار بر روی رابط های مغز-ماشین نیز معروف است، پس از یک مطالعه، تاییدیه FDA خود را فاش کرد. Synchron در حال حاضر به دنبال ایفای نقش های کلیدی تر است که می تواند به دستیابی به تمام اهداف تعیین شده خود کمک کند.

از مطالب زیر هم دیدن فرمایید:

ساعت هوشمند خوب رو چجوری انتخاب کنم؟

قبل از خرید هر کارت گرافیک ۸ چیز را در نظر بگیرید!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *